Trudne zadanie – aranżacja ogrodów

Architektura ogrodów

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, lepiej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że otoczenie będzie prezentować się wspaniale. Wymaga to jednakże sporej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy wyjściem będzie zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nietrafione – próby aranżowania czy pielęgnowania ogrodu.

Trudna aranżacja ogrodów – o czym trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślin. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i wobec tego jakie powinno się nasadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących choćby odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest również odpowiedni układ roślin, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swoim pięknem. Nie lada zdolności wymaga także wykonanie drenażu i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Wiele osób zamierza zaaranżować swój ogród w określonej stylistyce – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale też prawidłowo dopasować do niej inne elementy wystroju.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż naturalnie piękny trawnik, kwitnące kwiaty, egzotyczne drzewka i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednakże podarować im klimatyczną oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają sadzawki oraz oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc bez narażenia na szwank trawnika, a przy tym poprawiają estetykę otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich szerokość i układ, a także wszystkie pozostałe elementy wystroju ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy umiejętnie dopasować do stylu ogrodu i domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto więc zlecić realizację tego zadania osobom, które się w tym specjalizują.