Co dają badania geotechniczne?

Branża budowlana Usługi

Badania geotechniczne okazują się niezbędne w czasie organizowania budowy obiektu. Dzięki informacjom, które za ich pośrednictwem uzyskamy, zwykle udaje się ustrzec się wielu trudności. Jakich? Przede wszystkim tych, które biorą się z zawartości wilgoci w glebie. Badania geotechniczne mówią nam, czy w glebie na konkretnej działce znajdują się wody gruntowe – znacznie komplikują one wybudowanie piwnicy, więc takie badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania oraz oszczędzenie dużych sum. Badania geotechniczne powiedzą nam również, czy powinniśmy wykonać wydajne odprowadzenie wilgoci, aby uniknąć problemów wiążących się z zaleganiem wilgoci wskutek braku przepuszczalności ziemi.

Badania geotechniczne – na czym polegają?

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu fragmentów gruntu z różnych głębokości. Można pobrać je zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Ta druga technika stosowana jest w szczególności wtedy, kiedy następuje konieczność uzyskania próbek ze znacznych głębokości lub przy ziemi o znacznej twardości. Dobrze wiedzieć, iż im większa jest liczba odwiertów, tym dokładniejsze rezultaty przyniosą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one trafić do dalszych badań, gdzie geolog przebada je pod kątem zawartości wilgoci, jak również pozostałych związków i minerałów.

Któremu specjaliście zlecić badania geotechniczne?

Jak wiemy, wyniki badań geotechnicznych są bardzo ważne – wpływają na opłacalność inwestycji oraz wielkość związanych z nią wydatków. Powinniśmy zatem zlecić ich przeprowadzenie sprawdzonemu specjaliście. Jak więc go wyszukać? Trafionym rozwiązaniem będzie zlecenie badań geotechnicznych geologowi mającemu odpowiednie certyfikaty – zapewniają one, że rezultaty badań geotechnicznych będą dokładne, zaś my dzięki nim bez obaw będziemy w stanie rozpocząć budowę i uniknąć zbędnych wydatków.