Drzwi drewniane – styl i uniwersalność

Branża budowlana Urządzanie wnętrz

Mimo że na rynku kupimy wiele drzwi wykonanych z rozmaitych surowców (na przykład ze stali oraz materiałów sztucznych), to szczególnym zainteresowaniem producentów i kupujących cieszą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie może to dziwić, ponieważ ich różne zalety sprawiają, że będą doskonałym wyjściem tak tam, gdzie liczy się wygoda, jak i w pomieszczeniach, w których ważniejsze są walory wizualne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą wszak solidne i doskonale się prezentują, a ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Jak więc robione są drzwi drewniane? O jakich rzeczach nie zapominać przy ich wyborze?

Jakie drewno na drzwi drewniane?

Do wyrobu drzwi mogą być wykorzystywane różne gatunki drewna. Zwykle rzecz jasna stosowane bywa drewno z sosny, bo jest stosunkowo solidne, zaś oprócz tego tanie, stosunkowo lekkie i niesprawiające trudności przy obróbce. Poza tym wykorzystywane są szczególnie pozostałe gatunki europejskie – między innymi dąb czy buk. Wygląd drewna z sosny nie pasuje niestety do wszystkich wnętrz – z tego względu drzwi drewniane wykańczane są obłogami z różnych gatunków, zarówno tych z Europy, jak i egzotycznych. Decydują one jaki będzie wizerunek konkretnego modelu oraz umożliwiają dostosowanie go do dowolnych szaf lub dodatków.

Różne wersje drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są nierzadko wybierane także z uwagi na fakt, że (w przeciwieństwie do modeli wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być wykorzystywane też w tradycyjnie urządzonych wnętrzach oraz w czasie renowacji obiektów dodanych do wykazu zabytków. Dla części kupujących bardzo istotne będzie też to, iż drzwi drewniane możemy wyprodukować w myśl wskazówek nabywcy, dostosowując je do jego upodobań oraz wymagań przestrzennych lokalu – a to będzie rzecz jasna nieosiągalne dla modeli z metalu lub z coraz bardziej lubianych tworzyw sztucznych.