Hydroizolacja – jej rola i rodzaje

Branża budowlana

Solidne zabezpieczenie budynków przed złym wpływem wody jest ogromnie ważne. Nawet perfekcyjnie wykonany, solidny obiekt, zbudowany z materiałów wysokiej jakości, może ulec destrukcji na skutek działania wody. Zdarzy się tak, kiedy nie dopełni się obowiązku zrobienia hydroizolacji czy też przeprowadzi ten proces nieodpowiednio albo z użyciem nieodpowiednich materiałów.

Dlaczego hydroizolacja jest konieczna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wodą, nie tylko wtedy, kiedy znajduje się na obszarze podmokłym. Woda szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (zwłaszcza cegłom glinianym) – rozpulchnia je, uszkadza tynki i sprawia, iż budynek nie tylko wygląda nieestetycznie przez mokre mury, ale też zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a czasami wręcz, z powodu wilgoci w pomieszczeniach, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najbardziej zagrożone destrukcyjnym działaniem wody są fundamenty, a to one stanowią o stabilności obiektu, co powoduje, że ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, zamokłe fundamenty sprawiają, iż budynek wyziębia się. Zły wpływ wilgoci i wynikające z tego rezultaty znacznie zmniejszają również wartość obiektu, korzystniej więc ochronić się przed takim zjawiskiem, stawiając na dobrą hydroizolację.

Efektywna hydroizolacja

Do zabezpieczania budynków przed działaniem wody wykorzystuje się rozmaite techniki oraz materiały, zawsze jednak, jeżeli chce się trwałości oraz skuteczności, należy postawić na materiały doskonałej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów. W innym przypadku po krótkim czasie konieczna może być wymiana izolacji, jej naprawa czy uszczelnienie, co generuje wielkie koszty i wymaga szeroko zakrojonych prac remontowych.
Jeżeli chodzi o typy hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza chroni przed wciąganiem wody przez mury fundamentów, druga zaś zabezpiecza budynek przed zewnętrzną wilgocią.