Hydroizolacji fundamentów – istotny etap prac budowlanych

Branża budowlana

Podejmując decyzję o budowie jakiejkolwiek nieruchomości, należy mieć na uwadze przeróżne prace. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle istotna część prac, że najkorzystniej ich przeprowadzenie powierzyć fachowcom posiadającym wielkie kwalifikacje i długoletnie praktykę w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak ważne?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze chroni budynek przed działaniem wody. Powinno się pamiętać, że bezpośredni wpływ wilgoci na fundamenty może poważnie obniżać właściwości termiczne nieruchomości. Ma miejsce wyziębienie murów, które są przez to znacznie bardziej podatne na atak grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu mieszkańców. Obecnie stosowane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda występuje nieopodal konstrukcji obiektu . Jest doskonała także wtedy, kiedy woda wywiera nacisk o charakterze hydrostatycznym na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś zapewnia ogólne zabezpieczenie przed wpływem wody i wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na określone elementy budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest stosowana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się obecnie zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w przemysłowych. Trzeba wiedzieć, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie miejsc , które są trudno dostępne. Zalicza się do nich narożniki, załamania i łączenia ścian. W związku z tym zrobienie hydroizolacji wiąże się z koniecznością wykonania oddzielnego projektu prac. Przygotowanie hydroizolacji najrozsądniej jest powierzyć specjalistom, którzy posiadają zarówno kwalifikacje, jak i umiejętności praktyczne w tego typu przedsięwzięciach. Tylko wówczas ma się pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja bardzo dobrze wypełni swoje zadanie.