Izolacja pionowa i pozioma – dlaczego jest to takie ważne?

Branża budowlana

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, chciałby, by jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeśli nie będzie wykonana właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja skutecznie ochrania przed wilgocią na murach, na skutek czego sprawia, iż nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie

Jedną z oznak źle zrobionej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dochodzą puchnące tynki i przytoczone we wstępie artykułu plamy, które zazwyczaj zobaczyć można w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy wyjątkowo często obserwuje się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy chodzi o budynki współczesne, czy te wybudowane przez laty. By zrekonstruować źle zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu musi ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około 10 nawiertów leżących ukośnie. Następnie przygotowane otwory należy napełnić wykorzystując do tego celu odpowiedni płyn o działaniu uszczelniającym. Ma on właściwości higroskopijne, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przedostawanie się wody w górne części murów. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się efektywna, niezbędne jest także przywrócenie izolacji pionowej. W tym celu należy w pierwszym etapie usunąć zawilgocone tynki, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko środkiem, który działa izolująco. Kończącym etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku mądrze jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą wykonane należycie, a izolacja się sprawdzi.