Kiedy zastosowanie szalunków jest konieczne?

Branża budowlana

Jeśli potrzebujesz produktów Enco, powinieneś odwiedzić ten adres

Szalunki to to forma tymczasowa, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można także efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów żelbetowych. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki oraz sklejkę.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]