Kolorowe asfalty – sprzymierzeńcy pieszych

Branża budowlana

W przestrzeni publicznej wykorzystywane są kolorowe asfalty – jako elementy polepszające jakość ruchu ulicznego oraz mające role wizualne. Sprawdźmy, w jakich miejscach się je wykorzystuje i z jakich substancji są zrobione.

Gdzie wykorzystuje się kolorowe asfalty

Możliwości wykorzystania wielobarwnej mieszanki drogowej są nieograniczone. Przeważnie kolorowe asfalty wykorzystywane są do oddzielania traktów i w celu usprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Zauważymy je na parkingach, placach miejskich, w parkach czy alejkach. Nasilają one widoczność pasów ruchu, wydzielają ciągi dla przechodniów, pasy postojowe czy przestrzeń dla ambulansów. Dzięki ich zastosowaniu znacząco zmniejszają się przypadki stłuczek komunikacyjnych z udziałem pieszych. Podnosi się również estetyka ulicy, gdyż intensywne barwy wyglądają weselej niż zwyczajne szarości, które zazwyczaj są obecne w miastach.

Z czego wykonuje się kolorowe asfalty

Zobaczmy teraz z jakich komponentów wytwarza się kolorowe asfalty. Zwykle są to surowce mineralno-asfaltowe, niezabarwione, z których błyskawicznie można uzyskać wielobarwne rezultaty, łącząc na przykład barwniki syntetyczne i inne substancje. Technologia wykonania i zawartość mieszanki sprawia, że nawierzchnia jest niewrażliwa na negatywne warunki atmosferyczne i doskonale realizuje swoje zadanie. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich wzmożona eksploatacja (np. poruszanie się rowerami czy ruch samochodów), ani aura, przejawiająca się mocnymi ulewami, mrozem oraz oddziaływaniem ultrafioletowym.