Podstawa udanej inwestycji – usługi geologiczne

Branża budowlana Usługi

Wznoszenie domu to niełatwe wyzwanie. Przeszkody pojawiają się jeszcze podczas planowania budowy. Poza sprawami formalnymi, musimy wszak wiedzieć o zbadaniu gruntu na terenie na którym zamierzamy wybudować dom. Naprawdę istotne okazują się na przykład poziom wody w gruncie, skład gleby oraz jej twardość. Jak dowiedzieć się, czy grunt pozwala na wzniesienie budynku, czy też konieczne są dodatkowe działania? Musimy powierzyć to geologowi, który po wykonaniu właściwych ekspertyz określi bezpieczeństwo danej inwestycji. Jak więc to wykona? Jak wyszukać fachowca, który oferuje usługi geologiczne wysokiej klasy?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Pierwszym etapem w przypadku usług geologicznych będzie zrobienie odwiertów. Umożliwia to pobranie cząstek gruntu i wód znajdujących się pod ziemią i ich następne przebadanie w laboratorium. Rezultaty tych badań sporo mówią na temat tego, czy ziemia pozwoli na wzniesienie budynku, czy też należy przeprowadzić jakieś działania. O tym, jak zbudowana jest gleba na działce mówią także wyniki sondowania statycznego i dynamicznego, czyli ekspertyz wykonywanych z użyciem specjalistycznego wyposażenia. Takie wyniki muszą być zawarte w wykonanej następnie opinii.

Usługi geologiczne – kto przeprowadzi?

Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju badania mogą zostać wykonane tylko przez geologa posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aby je uzyskać i mieć prawo świadczyć usługi geologiczne, powinniśmy ukończyć studia wyższe, a to oznacza, że korzystając z usług geologa zyskujemy pewność, że usługi geologiczne dadzą odpowiednie skutki. Jeżeli poza tym istotna jest dla nas także kompleksowa obsługa oraz niedługie terminy, warto poprosić o pomoc znajomych, którzy wcześniej wykupili usługi geologiczne czy wyszukać opinie wcześniejszych klientów w sieci.