Projektowanie domów góralskich

Branża budowlana

więcej o domach góralskich na domygoralskie.com

Najpierw budowane były tylko w górach, dziś zaś inspiracje stylem góralskim zauważyć można także w pozostałych częściach Polski. Domy góralskie, mimo swojej nazwy, pojawiają się też na północy Polski, a ich popularność rośnie każdego roku. Czym powinniśmy to tłumaczyć? Jakie dobre strony mają domy góralskie?

Kto wypromował domy góralskie?

Mimo że budowane były już od wieków, w zbiorowej świadomości budownictwo góralskie pojawiło się dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi, który zaczerpnięte stąd rozwiązania wykorzystał do opracowania nowego, unikatowego języka architektonicznego. Po latach to budownictwo zdobyło popularność poza Tatrami, ale stale jest powszechnie kojarzy się z tym regionem.

Materiały do budowy domów góralskich

Kluczowym budulcem, z jakiego powstają domy góralskie jest oczywiście drewno. Najpierw były to tylko drzewa występujące w polskich górach, jednak później projektanci zaczęli też sięgać po drewno egzotyczne, które lepiej znosi upały i chłody oraz wilgoć.

Charakterystyczne cechy domów góralskich

Domy góralskie najprościej poznać możemy po charakterystycznych, stromych więźbach i wykonanych z kamienia podmurówkach. Domy góralskie nie mogą obejść się bez tarasów i wszechobecnych detali dekoracyjnych, wychodzących z pracowni najbardziej uznanych rzemieślników-artystów.

Czemu warto wybrać domy góralskie

Są wybierane zwłaszcza ze względu na swój piękny styl, ale ich zalety tu się nie kończą. Warto wspomnieć, iż wznoszone w największej części z drewna, generują bardzo zdrową atmosferę, a wykorzystane do ich produkcji materiały są całkowicie bezpieczne dla przyrody.

Nasze dane adresowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]