Projekty domów energooszczędnych – płać mniej za ogrzewanie

Branża budowlana

Projekty domów energooszczędnych. Dowiedz się, kto je wykonuje

Od pewnego czasu coraz więcej uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii. Bardzo dobrze wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii w każdej sytuacji oznacza niższe rachunki. To z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które aktualnie cieszą się ogromną popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość może zostać uznana za energooszczędną?

Znaczącą cechą w przypadku domów energooszczędnych jest rozmiar – im dom mniejszy, tym mniejsze będzie generował straty ciepła. Z jakiego powodu tak się dzieje? Wszystko wynika z powierzchni przegród, przez które ciepło musi się przedostać. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie przyprawiały nas o ból głowy, koniecznie należy zdecydować się na dom o niewielkiej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest także od kształtu domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym straty ciepła są mniejsze. Wpływ na energooszczędność domu mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie wolno stosować ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż pod sam sufitu. Okna są wszak w każdym przypadku potencjalnymi miejscami, przez które ciepło może przenikać na zewnątrz. Takie duże okna można wykorzystywać tylko od strony południowej, która jest silnie nasłoneczniona. Absolutnie zakazane jest w domach energooszczędnych umieszczanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chciałyby jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, muszą postawić na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy z drewna gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy drewniane też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko zależy wszak od zaprezentowanych powyżej elementów. Decydując się na odpowiedni rozmiar, zwartą bryłę budynku i prawidłowo rozmieszczone okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą duże.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]