Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Branża budowlana

Chcesz nabyć szalunki Kraków? Zobacz tutaj

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę spajają belki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]