Rusztowania to jedne z najistotniejszych elementów wyposażenia firm remontowych. Pozwalają na łatwe dotarcie do wysoko ulokowanych części budynków, nie powodując jednocześnie niebezpieczeństwa dla przebywających na wysokości ludzi. Dzięki nim renowacje zabytkowych świątyń, bloków oraz wieżowców są zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś. Rusztowania są także wykorzystywane przez ekipy zajmujące się czyszczeniem okien czy naprawami linii energetycznych. Używane są poza tym w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań stacjonarnych stosowane są również rusztowania jezdne – pomocne szczególnie przy pracach obejmujących duże budynki.
Rusztowania stalowe oraz aluminiowe
Dawniej rusztowania robione były zwłaszcza z drewna. Takie modele były co prawna lekkie, lecz niewytrzymałe, a to sprawiało, że przy każdym remoncie niezbędne były przynajmniej drobne poprawki. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym typem rusztowań okazują się konstrukcje zrobione ze stali, bo jest surowcem wytrzymałym, a przy tym dość lekkim. Znacznie lżejsze jest aluminium, które stosuje się w szczególności do wykonywania rusztowań przesuwanych, które muszą być jak najlżejsze.
O czym pamiętać przy wypożyczeniu rusztowań?
Ze względu na ochronę ludzi przebywających na rusztowaniach, naprawdę istotne okazuje się to, od kogo je wypożyczymy. Należy stawiać przede wszystkim na ekipy z dobrą opinią oraz polecane przez innych klientów. Dowiedzmy się również, czy konkretna firma oferuje oprócz tego montaż i rozłożenie rusztowań – będzie to bowiem zlecenie, do jakiego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a nie możemy zapominać, że bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo przebywających na górze osób. Ceny wynajmu rusztowań są naprawdę zróżnicowane i wynikają z czasu wynajmu, metrażu rusztowań i innych czynników.