Układ sterowania CNC – jak wybrać firmę?

Branża budowlana

Sterowanie numeryczne zdecydowanie ułatwiło obróbkę skrawaniem. Dzięki tej technologii osiągalne okazało się prędkie i precyzyjne przygotowanie wielu detali przy wykorzystaniu urządzeń takich jak wyrzynarki czy drążarki. Dla nas najistotniejsze okazuje się oczywiście to, iż wraz z nastaniem ery CNC mnóstwo elementów wykonanych z metalu stało się tańsze – obniżyły się bowiem koszty wytwórstwa. Obecnie CNC używa różnych rodzajów urządzeń, przez co możliwe jest wyprodukowanie dowolnych detali. Co ważne, maszyny CNC bywają wykorzystywane do cięcia różnych surowców – również tych wyjątkowo twardych. Jakie jednak obrabiarki najchętniej wykorzystują operatorzy CNC? Co szczególnie wpływa na pracę maszyn CNC?

Układ sterowania CNC – zastosowania

Najczęściej spotykanym typem urządzeń CNC są maszyny skrawające, a wiec frezarki, które umożliwiają przycinanie stalowych elementów w wybrane formy. Oprócz tego często stosowane są także tokarki (obrabiarki ścierające), które umożliwiają wyprodukowanie różnego rodzaju walców oraz prętów. Przy zaawansowanych konstrukcjach wykorzystywane są również elektrodrążarki – dzięki wyzyskaniu erozji elektrycznej umożliwiają m. in. produkcję stempli oraz form.

Jak znaleźć najlepszy układ sterowania CNC??

Na jakość działania obrabiarek rzutuje przede wszystkim to, jaki system sterowania CNC jest w nich zamontowany. Wybierając firmę, która zaprogramuje na nasze potrzeby obrabiarkę, warto więc sprawdzić, co sądzą o jej pomocy poprzedni kontrahenci. Naprawdę ważne jest również to, jak przebiega współpraca z wykonawcą programu – pamiętajmy bowiem, że powinien on zostać dokładnie dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Trafionym wyjściem okaże się również współpraca z firmą oferującą zakup licencji już po okresie testowym opracowanego układu i wskazaniu do niego możliwych usprawnień.