Usługa spawania światłowodów

Branża budowlana Usługi

Światłowody, czyli przezroczyste przewody przewodzące światło, to zaawansowane technicznie medium transmisyjne. Dzięki nim możemy korzystać z szybkiego internetu. W jaki sposób wykonuje się usługę spawania światłowodów i dlaczego jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – nowoczesne metody

Spawanie światłowodów można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to spawanie tzw. mechaniczne, które przeprowadzane jest w przypadku mniej wymagających połączeń. Drugą metodą jest zespojenie światłowodu łukiem elektrycznym. Wykorzystywane w tym celu spawarki światłowodowe przetapiają zakończenia włókna oraz zespalają je ze sobą. Żeby połączenie było wytrzymałe przewód umieszcza w przełącznicy. Niesamowicie ważne jest przy tym precyzyjne sprawdzenie poprawności wykonania każdego spawu. W tym celu przeprowadza się profesjonalny pomiar optyczny. Jego celem jest sprawdzenie parametrów sieci, określenie czy ma poprawną przepustowość.

Spawanie światłowodów – specjalizującym się w sieciach teletechnicznych

Pomiar optyczny sprawdza współczynnik odbicia, dzięki niemu można również znaleźć konkretne źródło awarii połączenia. Reflektometr wskazuje też rozkład tłumienia wzdłuż kabla (na wyświetlaczu lub wydruku). Właściwe złączenie światłowodów jest niesamowicie ważne i zapobiega utracie sygnału. Spawanie światłowodów przeprowadza się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, w nowych lub już działających przewodach. Wykonanie usługi najlepiej zlecić fachowcom specjalizującym się w sieciach teletechnicznych. Tylko wówczas zyskamy pewność, że sieć jest zabezpieczona prawidłowo. W Krakowie funkcjonuje wiele podmiotów specjalizujących się w spawaniu światłowodów.