Zalety płytki retro

Branża budowlana

Budynki wznoszone przed stu laty mają unikatowy czar. Jest on zasługą nie tylko wartości, jaką zyskują z biegiem czasu, ale także stylu i materiałów wykorzystanych do ich realizacji. W tamtych latach największym zainteresowaniem inżynierów szczyciła się na pewno czerwona cegła, jaka także dziś uznawana jest za surowiec, który nadaje budynkowi niecodziennego stylu. Ale choć w sklepach dostępne są różne typy cegły w tej barwie, nie wszystkie zdają egzamin tam, gdzie myślimy o atmosferze w stylu minionych lat. Najlepiej wybrać wówczas cegłę retro. Jak zatem jest ona wytwarzana? W jakich sytuacjach powinniśmy ją zastosować?

Produkcja cegły retro

Cegła retro bywa wytwarzana rozmaitymi technikami. Podstawowe wersje to produkowane współcześnie płytki, które są później postarzone. Pamiętajmy jednak, iż takie cegły na pewno nie będą wyglądać w stu procentach tak, jak w starych budynkach. Jeżeli zatem ważny okazuje się dla nas realistyczny rezultat, wybierzmy płytkę retro produkowaną z materiału pozyskiwanego z wyburzanych, zabytkowych budynków. Jest ona szlifowana, a później zabezpieczana przed wilgocią, dzięki czemu świetnie się prezentuje, a zarazem jest równie wytrzymała jak współczesne cegły. Na rynku znajdziemy najróżniejsze typy płytki retro, pośród których z pewnością znajdziemy modele, które będą pasowały do stylu konkretnego obiektu.

Gdzie stosuje się cegłę retro?

Jak nietrudno się domyślić, cegła retro nie może być wykorzystywana jako główny budulec. Świetnie zdaje egzamin zaś jako materiał ozdobny, jaki dodaje wnętrzu pożądanego stylu. Właśnie z tego względu często są stosowane w loftach – mieszkaniach zaaranżowanych w obiektach wykorzystywanych przed laty przez fabryki. Cegła retro zdaje egzamin jednak również w innych wnętrzach, naprawdę dobrze wyglądając zarówno w kuchni, jak i jadalni bądź korytarzu.