Klimatyzacja w domu

Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja

Gdy temperatury przewyższają dwadzieścia pięć stopni Celsjusza, chyba każdy tęskni za zimniejszym powietrzem. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń wcale nie musi sprawiać problemów – w tym celu sprawdzi się sprawna klimatyzacja. Dla osób, które nie są zorientowane w temacie klimatyzatorów, stworzyliśmy ten poradnik.

Jaką moc powinna mieć klimatyzacja?

Moc klimatyzatora musi być uzależniona od kubatury pokoju, który zamierzamy nim ochłodzić. Fachowcy są zdania, że do pomieszczenia o powierzchni do dziesięciu metrów kwadratowych oraz przeciętnej wysokości, potrzebujemy klimatyzatora o mocy trzech i pół kilowata. Warto jednak wspomnieć, że są to obliczenia tylko orientacyjne, a do szczegółowej oceny potrzebujemy także innych parametrów.

Jaki typ klimatyzacji wybrać?

W sklepach możemy kupić głównie dwa typy takich urządzeń – przenośne i splity. Najistotniejszą z dobrych stron klimatyzatorów mobilnych są niskie koszty kupna oraz fakt, że można używać ich tam, gdzie potrzebujemy. Pod względem efektywności lepiej wypada natomiast klimatyzacja stacjonarna – bardziej chłodzi pokoje,a przy tym jest znacznie cichsza.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Klimatyzatory przenośne najlepiej zakładać na zewnątrz budynków, a wytwarzane za ich pomocą zimno musimy doprowadzić do mieszkania za pomocą odpowiedniego węża. Klimatyzacja split może zaś znajdować się wewnątrz mieszkania, ale specjaliści zalecają montaż takich urządzeń także poza domem.