Nowoczesne ogrzewanie kościołów

Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja

Ogrzewanie kościoła może być przyczyną dużych problemów. Obiekty kultu religijnego często są bowiem bardzo duże, natomiast wykorzystane do ich wzniesienia surowce budowlane powodują zmniejszenia temperatury. Bardzo istotne okazuje się to w przypadku budynków wiekowych – często wzniesione są z kamiennych bloków, a to nie najlepiej wpływa na panujące wewnątrz nich warunki termiczne. Wspomniana spora pojemność sprawia zaś, że do ich ocieplenia tradycyjnymi metodami zużywa się dużą ilość ciepła. W jaki sposób zatem wydajnie ogrzewać kościoły?

Najwydajniejszy rodzaj ogrzewania kościoła

Takie ogrzewanie bywa dziś często stosowane w polskich świątyniach. Nie powinno to oczywiście dziwić – jest wszak najwydajniejsze. W wielu przypadkach 60 minut korzystania z takiej instalacji nie wyniesie nas więcej niż 20 PLN – ławkowe ogrzewanie kościoła w znacznej mierze potrafi więc ograniczyć wydatki plebanii. Daje również wiernym dużą wygodę, gdyż rozgrzane powietrze jest kierowane od razu na ich nogi – nie ginie więc na dużej powierzchni świątyni.

Dlaczego warto inwestować w ogrzewanie kościoła?

Ogrzewanie kościoła powinno być szczególnie istotne dla proboszcza. Powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim to, iż sporą część wiernych stanowią obecnie emeryci. Godzina w niskiej ciepłocie potrafi okazać się dla nich bardzo niebezpieczna. Komfortowe temperatury w kościele bywają także czasem ważne dla osób, które do tej pory w mszach nie uczestniczyły – właściwie ogrzane obiekty szczycą się bowiem wyższą frekwencją.