Osuszacze powietrza

Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja

Zbyt duża ilość wilgoci to częsty kłopot. Dotyka nas zwłaszcza jesienią, a jego skutkami okazuje się najczęściej wysyp grzybów oraz bakterii. Odczuwają to wszyscy mieszkańcy, którzy są ze względu na to w większym stopniu narażeni na najróżniejsze choroby. Jak im zapobiec? Najlepszym sposobem będzie kupno osuszacza powietrza – najwydajniejsze tego rodzaju urządzenia potrafią usunąć z powietrza nawet pół metra sześciennego wody. Jak więc kupować osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza – klasyfikacja

Najczęściej stosowanym rodzajem takich produktów okazują się kondensacyjne osuszacze powietrza. Woda znajdującą się w naszym domu w pierwszej kolejności jest kondensowana w specjalnym podzespole, a później kierowana do pojemnika. Urządzenia tego rodzaju są naprawdę efektywne – w sprzyjających temperaturach mogą usunąć nawet 400% więcej wody, niż inne typy. Oprócz nich znajdziemy również osuszacze absorpcyjne lub wyposażone w specjalny granulat – te drugie wystarczą na cztery miesiące eksploatacji.

Jak dobierać osuszacze powietrza?

Najistotniejsza okazuje się oczywiście efektywność urządzenia. Mierzymy ją dzieląc ilość odprowadzonej wody przez okres, w którym produkt działał. Aby dowiedzieć się, jak efektywny osuszacz okaże się optymalny, musimy dowiedzieć się, jaką kubaturę ma dom, w którym chcemy go używać. Ważny będzie również zakres pracy, który określa, w jak dużych temperaturach i przy jakim największym natężeniu wilgotności osuszacze powietrza są w stanie pracować. Ta cecha okaże się szczególnie istotna, jeśli urządzenia chcemy używać w piwnicy lub innych zawilgoconych pomieszczeniach.