Zwykła wentylacja daje wprawdzie możliwość uniknięcia powstawania pleśni lub wodzie w pomieszczeniach, jednak wykazuje pewne wady. Chodzi przede wszystkim o niezbyt wysoką temperaturę wprowadzanego do wewnątrz powietrza, co objawia się większymi wydatkami na CO. Do dyspozycji mamy jednak skuteczny sposób na zażegnanie tego kłopotu – rekuperacja. Na czym się ona opiera? Co nam oferuje?
Rekuperacja – co to jest?
Rekuperator zaciąga z zewnątrz świeże powietrze, a następnie wtłacza je do mieszkania. Aby jednak uniknąć obniżenia temperatury, medium zostaje ogrzewane z wykorzystaniem powietrza już zużytego – przez to, rekuperacja nie potrzebuje dużego zasilania, a cały proces jest cichy i bezpieczny dla lokatorów.
Czemu powinieneś zdecydować się na rekuperację?
Rekuperacja, podobnie jak tradycyjna wentylacja, daje możliwość ograniczyć zawartość wody w powietrzu i przez to powstrzymać rozmnażanie szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Dzięki założeniu rekuperatora, w naszym domu zginą pleśnie, a to okazuje się szczególnie istotne dla osób z obniżoną odpornością. Rekuperacja, zapewniając wymianę powietrza, nie obniża ciepłoty, co powoduje, że minimalizuje ryzyko przeziębień w okresie jesiennym.
Rekuperacja w twoim domu
Rekuperatory montuje się w tak dobranych lokalizacja, by były w stanie doprowadzić powietrze do całego budynku. Nie zapominajmy, że do ich działania potrzebny będzie także montaż kanałów wentylacyjnych – na montaż rekuperatora dobrze więc zdecydować się w czasie całkowitego remontu.