Wentylacja

Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja

Efektywna wymiana powietrza jest równie istotna, jak dobrej jakości woda czy też szczelna instalacja grzewcza. Właśnie dlatego warto zadbać o niezawodny system wentylacji w Twoim domu i miejscu pracy, który zagwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo przebywających w środku osób.

Jakie są rodzaje wentylacji?

W branży budowlanej wymagane są następujące wymogi: do pomieszczeń, w których przebywają osoby niepalące powinno się dostarczać mniej więcej 30 m³ powietrza zewnętrznego na godzinę, a do pomieszczeń, w których przebywają osoby palące – średnio 50 m³/h. Najczęściej spotykana metodą wentylacji jest naturalne wietrzenie poprzez przeciąg. Na drugiej pozycji pod względem częstości używania znajduje się wentylacja mechaniczna, czyli cyrkulacja powietrza poprzez wykorzystanie specjalnie stworzonych do tego urządzeń. Poza tymi dwoma sposobami, można spotkać także z wentylacją hybrydową.

Następstwa wadliwej wentylacji

Źle działająca wentylacja może być związana z nadmiarem lub niedoborem tlenu w powietrzu. W pierwszym przypadku, osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia mogą mieć bóle głowy – u części z nich mogą wystąpić nawet zaburzenia widzenia. Taka sytuacja może również fatalnie wpływać na spalanie w piecykach gazowych. Z kolei zbyt duża ilość tlenu w powietrzu może spowodować nadpobudliwość i prowadzi do znacznego podwyższenia ciśnienia. To również idealne warunki do powstawania grzybów i pleśni.