Badania psychologiczne dla kierowców

Dbanie o zdrowie

kliknij

Profesjonalni szoferzy zanim rozpoczną pracę zobowiązani są przejść specjalne badania psychomotoryczne. Jest to szczególnie istotne, kiedy ich zawód wiąże się z przewozem ludzi i towarów uznanych za szkodliwe dla środowiska. Badania kierowców są obowiązkowe dla posiadaczy prawa jazdy kategorii C, D oraz E. Jak opisywane badania przebiegają? W jaki sposób się do nich przyszykować?

Badania kierowców – rozmowa

Pierwszy etap badania kierowców polega na przeprowadzeniu wywiadu z kandydatem. Psycholog może tą metodą stwierdzić, jak bardzo zmęczony jest badany oraz jakie mam samopoczucie. W tej części lekarz informuje również kandydata o tym, jak będą przebiegały badania – dzięki temu ogranicza się poziom stresu.

Badania kierowców – formularz

Potem kandydat ma wypełnić dostarczony mu kwestionariusz. Znajdzie w nim zadania, za pośrednictwem których specjalista oceni, czy sprawnie radzi sobie ze stresem oraz jak reaguje na niespodziewane trudności. Badanie daje także możliwość określenia, jak rozwinięte są zdolności społeczne potencjalnego kierowcy – a to przecież decyduje o jego zachowaniu na szosie.

Na jakich urządzeniach przeprowadza się badania kierowców?

Końcową częścią badania kierowców są testy przeprowadzone na odpowiednich urządzeniach. Stosuje się je w celu sprawdzenia refleksu kandydata oraz adekwatności reakcji na problemy, które mogą spotkać go na ulicy. Gdy chodzi o narzędzia wykorzystywane podczas badań, wymienić warto przede wszystkim miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]