biopsja fuzyjna kraków

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Dbanie o zdrowie

Stercz, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem i kształtem włoski orzech. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – co powinno się wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeważnie trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi i alergia na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]