Co warto wiedzieć o niedrożności jelit?

Dbanie o zdrowie

Mimo że często bywa lekceważona albo mylona ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit może przynieść bardzo nieprzyjemne skutki. O fakcie, że nie jest to zaparcie, chory wie już, gdy pojawiają się objawy groźniejsze niż kłopoty z wypróżnieniem. Bagatelizowanie pierwszych objawów to duży błąd, gdyż niedrożność jelit może wiązać się z innymi niebezpiecznymi schorzeniami, zaś sama stosunkowo często owocuje zgonem chorego. Jak tego uniknąć? Po czym zdiagnozować niedrożność jelit? Jak wygląda kuracja tej dolegliwości?

Symptomy niedrożności jelit

Najistotniejszym objawem niedrożności jelit są problemy z oddaniem stolca. Niemal za każdym razem występują z nimi bóle brzucha, które z czasem się wzmagają. Pacjent z tym schorzeniem zwykle wymiotuje – najpierw zawartością początkowego odcinka układu pokarmowego, potem jelita grubego o wyraźnym zapachu stolca. W terminalnym okresie niedrożności jelit pacjent ma także rozdęty brzuch. Nie wolno bagatelizować takich symptomów – mogą być wszak wynikiem niedawnych zabiegów, zapętlenia jelita lub nawet guza.

Jak wyleczyć niedrożność jelit?

Choremu z niedrożnością jelit kategorycznie nie powinniśmy podawać leków przeczyszczających – to jedynie zdestabilizuje sytuację. Nie powinniśmy oprócz tego używać ciepłych kompresów. Jeżeli stwierdzimy podobną dolegliwość, powinniśmy bezzwłocznie zawiadomić specjalistę, ponieważ jedyną techniką jej terapii jest zabieg chirurgiczny. Do pojawienia się lekarza możemy natomiast zastosować mokry okład, który w pewnym stopniu zminimalizuje ból.