Czy guz jelita da się leczyć?

Dbanie o zdrowie

Każdego roku guz jelita zabija prawie 400 tysięcy osób na świecie . Zwykle diagnozuje się go w ósmej dekadzie życia, choć to nie reguła – na niego cierpią też młodsi pacjenci. Co interesujące, guz jelita jest chorobą nieczęstą w państwach rozwijających się, atakując zwłaszcza obywateli krajów zachodnich. Wykryty we wczesnym stopniu rozwoju daje duże szanse powrotu do zdrowia, ale śmiertelność rośnie w przypadku jego późnego wykrycia. Należy zatem przeczytać coś na jego temat – przez to będziemy mogli w porę zadziałać. Jak go rozpoznać? Jak przebiega kuracja raka jelita grubego? Co sprzyja jego rozwojowi?

Guz jelita – symptomy

Raka jelita zwiastują zwłaszcza krwotoki z przewodu trawiennego i bóle brzucha – obserwuje się je u niemal siedemdziesięciu pięciu procent pacjentów. Nierzadkim symptomem bywa oprócz tego niedokrwistość, chudnięcie oraz zaparcie, zaś w skrajnych sytuacjach guza można wyczuć ręką. Udowodniono, iż zachorowaniu na guza jelita towarzyszy palenie tytoniu, jedzenie krwistego mięsa, mało sportu i czynniki dziedziczne.

Leczenie guza jelita

Stuprocentową pewność rozpoznania guza jelita daje na przykład rezonans magnetyczny lub endoskopia. Metoda leczenia jest uzależniona od poziomu rozwoju guza – nieznaczne guzy można wyciąć operacyjnie, zaś guz jelita w drugim stadium pozwala na wprowadzenie radioterapii. Duże guzy są wskazaniem dla chemioterapii, czasem wzbogaconej o techniki operacyjne i radioterapię.