Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Dbanie o zdrowie

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie będzie całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej zlokalizowanych warstw zęba. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie zabiegu i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci piszą w sieci.