Bezsenność, brak chęci do życia lub znacznie złe samopoczucie – te znamiona mogą oznaczać schorzenia psychiczne. Jednak nawet chorzy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że muszą odwiedzić psychiatrę, zwlekają z odwiedzinami specjalistycznej przychodni. Nasz opór jest, jak się okazuje całkowicie niepotrzebny, a skutki takiego działania bywają naprawdę przykre. W jakich sytuacjach powinniśmy poprosić o poradę lekarską?
Psychiatra zajmie się nerwicą
Kiedy wszystkie obowiązki powodują zmęczenie, bywasz zaniepokojony albo nie potrafisz poradzić sobie ze złymi myślami, możesz mieć nerwicę. Podobne schorzenia występują dziś bardzo często, a ich źródłem są nieodpowiedni styl życia, nerwy albo przebyte traumy. Za pomocą odpowiednich leków i psychoterapii, psychiatra da ci jednak szansę poradzić sobie z zaburzeniami nerwicowymi, a potem stopniowo wrócić do życia sprzed choroby – wyniki badań udowadniają, że szybko zdiagnozowana neuroza jest w stu procentach uleczalna.
Rozpoznajesz depresję? Pędź do psychiatry
Przestałeś być szczęśliwym i obwiniasz się za wszystko, co zrobisz źle? Nie możesz zebrać się, by wyjść z łóżka, a na dodatek masz za silny lub za mały apetyt? Nie przekładaj wizyty u psychiatry – wcześnie wykrytą depresję można szybko wyleczyć. Psychiatra zastosuje właściwe dla ciebie leki i być może skieruje cię na terapię z psychoterapeutą – a te działania odczuwalne efekty dadzą tylko jeśli nie będziesz zwlekał z wizytą u lekarza.