Enteroskopia – o tym pamiętaj

Dbanie o zdrowie

Rozpoznanie schorzeń jelita cienkiego sprawiało przed laty znaczne trudności. Efektywną techniką była wyłącznie enteroskopia podczas zabiegu, która niestety miała sporo wad. Z tego względu bardzo ważnym odkryciem było wprowadzenie innowacyjnej techniki diagnozowania oraz kuracji schorzeń tego odcinka przewodu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą jest Hironori Yamamoto, który po raz pierwszy zastosował ją w 2001 roku. Czemu okazało się to tak istotne? Jak przebiega to badanie? W jakich przypadkach enteroskopia będzie pomocna?

Enteroskopia – czym jest?

Zastosowanie zabiegowej enteroskopii w diagnozowaniu chorób jelita cienkiego było przyczyną sporych problemów – ów narząd często wszak się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa likwiduje taki problem, bo aparat jest wzbogacony dwoma balonami, przez co specjalista ma szanse przebadać wszystkie miejsca. Instrument jest wkładany do ciała chorego poprzez jamę ustną, zatem zbędne jest użycie skalpela. Wykorzystuje się zaś znieczulenie ogólne, tylko w pojedynczych sytuacjach zastępując je sedacją.

Dlaczego enteroskopia jest tak skuteczna?

W przeciwieństwie do enteroskopii śródoperacyjnej, ta technika jest w stu procentach bezpieczna. Ze względu na fakt, iż pozwala na wygenerowanie obrazu układu pokarmowego na bieżąco i wzięcie próbki błony śluzowej jelita, bywa naprawdę przydatna w rozpoznawaniu rozmaitych schorzeń. Jest stosowana w przypadku krwotoków z układu pokarmowego, polipów lub podczas kuracji miejscowej.