Geneza bólu pleców

Dbanie o zdrowie

Więcej szczegółów o bólu pleców

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym pomału zaczyna być normalnością dla dużego odsetka populacji. Współcześnie jest to dolegliwość, z którą mierzą się nie tylko starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna powiązana z pracą biurową sprawia, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa to nie tylko skutek przeciążenia

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nieraz powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten promieniuje w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również sygnalizować powstawanie schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni lub więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego np. przenoszeniem przedmiotów o sporej masie czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, ponieważ znika po odpoczynku, jednakże może on być sygnałem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból kręgosłupa bywa również następstwem różnorodnych stanów zapalnych lub urazów niejednokrotnie tak błahych, iż wracamy do nich myślą dopiero podczas wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból pleców – jak z nim walczyć?

Bólu pleców nie wolno ignorować i należy od razu umówić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie wstępnie określić rodzaj oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który wybierze efektywną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup należy dbać od wczesnego wieku, również jeśli nie sprawiał do tej pory problemów. W tym celu specjaliści rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy biurku, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także codzienne ćwiczenia. Naprężone mięśnie pleców czy karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację krwi i limfy, a także wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.

Nasze dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]