Sieć to miejsce, gdzie bardzo prosto da się wyszperać informacje o dowolnej dziedzinie życia. Internauci mają szczególną słabość do odpytywania wyszukiwarki Google o kwestie zdrowotne, nierzadko wręcz poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u lekarza godzinami surfowania po sieci w celu odszukania na własną rękę rozwiązania problemu. Ale czy to mądry sposób wykorzystywania wiedzy dostępnej na portalach o zdrowiu i urodzie?
Portal o zdrowiu to nie alternatywa dla profesjonalnej konsultacji medycznej
W gąszczu artykułów o medycynie, zabiegach estetycznych i żywieniu dostępnych w sieci znajdzie się wiele dobrych treści przygotowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi zauroczonych tematyką zdrowia i od lat pracujących w branżach powiązanych z medycyną. Jednak korzystanie z informacji zamieszczanych na stronach o urodzie albo zdrowiu nie powinno (a w zasadzie nie może!) polegać na przyjęcie ich za opcję alternatywną do konsultacji lekarskiej. Blog o urodzie oraz zdrowiu, o ile dostarcza rzetelnych informacji, może jednakowoż być przydatnym źródłem dodatkowej wiedzy, która uprości użytkownikowi poruszanie się po świecie naszej służby zdrowia. Przeczytanie w sieci drobiazgowego opisu zabiegu objaśnionego nieskomplikowanym językiem pomoże oswoić pacjenta z procedurą przyszłej operacji i obniżyć stres z nią związany. Z kolei wpis z opisem objawów sygnalizujących konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może później pomóc mu lepiej przedstawić swoje obawy lekarzowi.
Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.
Portal o zdrowiu Revelare.pl