Maska przeciw smogowi – dlaczego jest tak ważna?

Dbanie o zdrowie Robienie zakupów

Małopolska i największe metropolie zaliczane są do najbardziej zanieczyszczonych terenów Starego Kontynentu. Nic więc dziwnego, iż ich władze poszukują metod, jakie umożliwiłyby zminimalizowanie szkodliwych skutków zanieczyszczenia powietrza. Najważniejsze rzecz jasna okazują się działania, dzięki którym osiągalne będzie ograniczenie ilości wytwarzanych pyłów – tak przez fabryki, jak i kotły w kamienicach. Póki jednak w atmosferze wciąż zawartych jest mnóstwo zanieczyszczeń, kluczowe jest chronienie płuc przed ich złym wpływem. Dlatego tak ważne okazuje się, by ludzie, którzy dość często przebywają na zewnątrz, kupili maskę przeciw smogowi.

Jak jest zbudowana maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi musi chronić drogi oddechowe od pyłów z powietrza – dlatego jej brzegi ściśle przylegają do polików. Najważniejszymi elementami takich masek są rzecz jasna filtry, gdyż te zatrzymują drobiny pyłu. Żeby były skuteczne, powinny być zrobione z aktywnego węgla o odpowiedniej strukturze, która umożliwi zablokowanie nawet najmniejszych drobin. Z tego powodu powinniśmy pamiętać, że po założeniu maski oddychanie może okazać się trochę cięższe niż bez ochrony.

Wybór maski przeciw smogowi

Noszenie maski przeciw smogowi da oczekiwane rezultaty wyłącznie wówczas, kiedy będziemy ją zakładać za każdym razem, kiedy przebywamy na otwartym powietrzu. Z uwagi na to przy jej wyborze bezwzględnie powinniśmy sprawdzić, czy maska będzie dostosowana do wielkości naszej twarzy i czy jesteśmy w stanie swobodnie w niej oddychać. Na rynku mamy szansę nabyć najróżniejsze maski przeciw smogowi – zarówno proste wersje, jak i te posiadające wymienny filtr. Jeżeli zamierzamy używać jej w czasie uprawiania sportu, trafionym pomysłem okaże się wybór ostatniego typu – te maski są wszak bardziej efektywne i wygodniejsze.