Metody leczenia przepukliny

Dbanie o zdrowie

Przepuklina jest zaliczana do najpoważniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko lekceważymy jej początkowe objawy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To zaś może skutkować groźnymi powikłaniami, w niektórych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to przedostanie się błon na zewnątrz, przez co zwiększa się niebezpieczeństwo pojawienia się poważnych zakażeń. Zwykle obserwowana jest w pachwinie, lecz potrafi pojawić się także w brzuchu oraz między żebrami. W przypadku jej zdiagnozowania musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, a ten wybierze odpowiednie, skuteczne metody terapii.

Jak uniknąć przepukliny?

Przepuklina najczęściej jest efektem zbytniego obciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu masywnych przedmiotów. Często jednak powody jej pojawienia się są całkowicie odmienne – może okazać się tym niedobór białka, wskutek czego przerwane zostają błony podtrzymujące organy brzucha. Niebezpieczeństwo wystąpienia przepukliny rośnie z biegiem lat, więc szczególnie narażeni będą starsi pacjenci, chociaż często notuje się ją też u maluchów – zwłaszcza najmłodszych.

Przepuklina – co robić?

Zwalczenie przepukliny musi zostać rozpoczęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez doświadczonego specjalistę. Dzisiejsze techniki są o wiele skuteczniejsze od tych stosowanych dawniej i zapobiegają objawom niepożądanym. Zamiast szyć błony chorego, w okolicy przepukliny wkłada się odpowiednie membrany, a te umożliwiają ograniczenie napięcia i jednocześnie zażegnanie ryzyka kolejnego pojawienia się przepukliny.