Nauka pływania dla dzieci – co warto wiedzieć

Dbanie o zdrowie

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Rewelacyjnie do tego zadania nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci cieszy się rosnącą popularnością. Jednak czy przynosi to jakieś korzyści? Od jakiego wieku można z pociechą zacząć uczęszczać? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla dzieci – w jakim wieku ją rozpocząć?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w znacznej części wielkich miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można rozpocząć się już od trzeciego miesiąca życia malucha. Niezbędne jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który powinien stwierdzić, czy w przypadku danego dziecka nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla niemowlaka, ale także stymulowanie jego poprawnego rozwoju. Ćwiczenia w basenie wpływają pozytywnie na układ oddechowy oraz układ krążenia, stymulują także rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą dzieci świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają też układ kostno-stawowy, co później ma szczególne znaczenie podczas nauki raczkowania i chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza celowość ruchów i spostrzegawczość, ponieważ w trakcie ćwiczeń animowane są rozmaite gry, które mają pozytywny wpływ na koordynację wzrokowo–ruchową. Może to być na przykład chwytanie piłki unoszącej się na powierzchni wody. Zajęcia, które prowadzone są w grupie rówieśniczej korzystnie oddziałują na rozwój emocjonalny i społeczny malucha. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umacnia więź emocjonalną oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – znaczenie ma wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę efektywna i bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warunkiem jest posiadanie przez nich stosownych certyfikatów w zakresie prowadzenia zajęć ruchowych z dziećmi.