Wszczepianie portów naczyniowych

Dbanie o zdrowie

Lekarze są zdania, że porty naczyniowe to prawdziwy przełom w lecznictwie. Sprawiły, że zmniejszył się dyskomfort pacjentów leczonych poprzez wstrzykiwanie medykamentów, a lekarze i pielęgniarki rzadziej obserwują komplikacje po wkłuciach. Czym są porty naczyniowe i kiedy powinniśmy się na nie zdecydować?

Którym chorym zakłada się porty naczyniowe?

Najczęstszym przykładem wykorzystania portów naczyniowych jest leczenie raka – aplikowane pacjentom środki mogą wywierać zły wpływ na tkankę ich żył, a porty naczyniowe w ogromnej mierze redukują takie problemy. Często wybiera się je również w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi oraz bólu przewlekłego – w podobnych schorzeniach konieczne jest regularne dokonywanie wkłuć – a te można zastąpić przyjaznymi dla chorego portami naczyniowymi.

Zalety portów naczyniowych

Pacjenci, którym wstawiono porty naczyniowe mogą wygodnie żyć – w przeciwieństwie do tradycyjnych wenflonów, nie są widoczne na zewnątrz i nie wpuszczają do krwiobiegu ciał obcych. Porty naczyniowe pozwalają również na wyeliminowanie bólu pojawiającego się w związku z dożylną aplikacją wykazujących działanie niepożądane medykamentów – za ich pośrednictwem substancja doprowadzana jest od razu do żyły głównej.

Porty naczyniowe muszą być zadbane

Chorzy mający porty naczyniowe nie mogą zapominać o ich regularnym przepłukiwaniu – nawet, jeśli port port jest akurat nieużywany. Do czyszczenia portu używa się środków zawierających sole, leki przeciwzakrzepowe i związki antybakteryjne.