Co to jest i jak działa motoreduktor?

Instalacje przemysłowe

Dowiedz się więcej o motoreduktorze walcowym na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy złożony z silnika i przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, dlatego zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na żmudne pomiary i testy różnych układów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do sporych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, kolejki górskie albo aeratory. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych zestawów, jakie teraz oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]