Silniki krokowe

Instalacje przemysłowe

Silniki krokowe – o czym mowa?

Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, jest specyficznym rodzajem napędu elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy prawidłowym wysterowaniu jego wirnik obraca się o pewien kąt zdefiniowany dla danego modelu (czyli o daną ilość stopni). Oferuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania ilości obrotów na sekundę w dowolnej chwili ruchu. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji takich silników we współpracy ze wspomnianym wyżej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe we współczesnej mechanice

Nie tylko na sali operacyjnej ponadprzeciętna dokładność bywa nadzwyczaj ceniona. Bywa ona również coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. Silniki krokowe doskonale się tu sprawdzają. Większość urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu z wykorzystaniem sygnałów cyfrowych, to znaczy z udziałem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się w ten sam sposób – poprzez cykliczne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń motoru. O szybkości kątowej obrotu nie decyduje, jak w typowych silnikach prądu stałego, wartość płynącego prądu, ale długośćnastępujących po sobie impulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi potrzeby zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania napędem, silniki krokowe są chętnie wykorzystywane we współczesnej technice i da się na nie natrafić w różnorodnych urządzeniach i maszynach, takich jak napędy CD, roboty.

Słabe strony silników krokowych

Omawiane silniki nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza niezaprzeczalnymi zaletami mają również kilka istotnych wad, o których nie należy zapominać – w porównaniu z innymi typami napędów, pobierają one dużo prądu przy porównywalnej prędkości, oprócz tego wydzielają niemało ciepła. Ze względu na ich budowę w części zastosowań może być za niska. Zazwyczaj nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne na rynku silniki krokowe

W sprzedaży są silniki krokowe dostępne do nabycia w różnych wariantach. Mogą się różnić między sobą przede wszystkim:

  • wymiarami,
  • budową (na elektromagnesach albo magnesach),
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, iż silniki krokowe są droższe niż mniej skomplikowane silniki prądu stałego, wciąż pozostają wystarczająco korzystne do wykorzystania w amatorskich konstrukcjach realizowanych w domowym zaciszu.