Woda procesowa – jaka musi być?

Instalacje przemysłowe

Woda nie zawsze jest zdatna do spożycia. W przemyśle niezbędna jest również woda procesowa, która wykorzystywana jest na przykład do chłodzenia najróżniejszych instalacji. Warto jednak zaznaczyć, iż woda procesowa musi spełniać szereg norm. Nie może okazać się za twarda, ponieważ w podobnym przypadku zachodzi niebezpieczeństwo osadzania się kamienia na częściach maszyn. Nie można nie wspomnieć również o oczyszczeniu tej cieczy. Jak zatem otrzymywana jest woda procesowa? W których miejscach jest stosowana?

Woda procesowa – sposoby wytwarzania

Wodę procesową produkuje się rozmaitymi sposobami, ale najchętniej stosowane są po to stacje odwróconej osmozy. Ciecz przesączana jest przez półprzepuszczalną membranę, wskutek czego likwidowane są wszelkie zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza wykazuje mnóstwo zalet – jest dość tania, ponieważ nie potrzeba do niej wysokiego zużycia energii i naprawdę wydajna. Należy nadmienić, że tak produkowana woda procesowa będzie nie tylko miękka, ale również nie zawiera osadu.

Kiedy stosuje się wodę procesową?

Woda procesowa jest nierzadko stosowana jako chłodziwo elementów urządzeń fabrycznych. Sprawdza się lepiej niż pozostałe ciecze, a oprócz tego jest tańsza. Woda procesowa jest poza tym wykorzystywana również w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Nie powinniśmy zapomnieć też o rolnictwie, w którym wodę procesową stosuje się do nawadniania roślin, i obiektach medycznych, w których służy ona do czyszczenia narzędzi.