Chcesz mieć więcej użytkowników? Zadbaj o optymalizację dla urządzeń mobilnych

IT Reklama

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Warto także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Zastosowanie powyższych zasad na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązek każdego webmastera.