Czym są domeny internetowe?

IT

Co nazywamy domeną ?

Domena to adres, pod którym schowana jest posiadana przez daną osobę strona internetowa. Przykład: po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, w tym przypadku strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna oraz końcówka. Nazwa główna to zazwyczaj nazwa strony wybrana przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa firmy lub organizacji. Za nią występuje kropka i końcówka nazywana również rozszerzeniem. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, najczęstsza dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Występują również rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny jest niezbędnym krokiem w chwili zakładania strony internetowej. Daje on kompletną gwarancję, że nikt nieupoważniony nie utworzy strony w zakupionej domenie.