PLC

IT

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne zarządzanie pracą urządzeń przemysłowych. Dzięki ich użyciu jesteśmy w stanie usprawnić pracę wszystkich zakładów, a dzięki możliwości stosowania programów bez trudu przystosować do bieżących wymagań.

Jak działają sterowniki PLC?

Cechą, która wyróżnia je na tle zwykłych sterowników jest fakt, iż ich praca jest cykliczna. Sterownik PLC wykonuje po kolei wszystkie instrukcje znajdujące się w kodzie, a kiedy ten będzie wykonany, powtarza cały proces, skanuje wejścia oraz zapisuje we wskazanym pliku, a potem rozpoczyna wykonywanie algorytmu od nowa. Języki, w jakich tworzone są algorytmy sterujące pracą sterowników dostarczane są zazwyczaj przez ich wytwórców.

Sterowniki PLC – od lat 60 do czasów obecnych

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Najpierw wykorzystywane były w firmach z USA i RFN, jednak już po paru latach dotarły również do państw socjalistycznych. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się w naszym kraju w latach siedemdziesiątych, a ich regularna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.

Jak klasyfikuje się sterowniki PLC?

Najpopularniejszym rodzajem sterowników PLC są sterowniki kompaktowe, pozwalające na zarządzanie pojedynczym modułem. Poza tym, dostępne są również sterowniki modułowe różnych rozmiarów i urządzenia rozproszone, na które składają się różne podzespoły sterowane jedną jednostką.

Dlaczego opłaca się wybrać sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, mimo stosunkowo dużych cen, umożliwiają minimalizację wydatków na eksploatację instalacji przemysłowych. Mają niewielkie wymiary, a znacząco ograniczają niebezpieczeństwo pojawienia się problemów.