Kask motocyklowy – ochrona jest najważniejsza

Motoryzacja Sport, rekreacja, hobby

Jazda na motocyklu bez kasku wprawdzie dla niektórych osób może być przyjemna, ale jest bardzo ryzykowna, zaś w Polsce – również zakazana. Jak pokazują statystyki, każdego lata byłaby szansa aby ustrzec się aż pięćdziesięciu zgonów w wypadkach – jeśli ich uczestnicy mieliby kask motocyklowy. Udając się w trasę motocyklem bezwzględnie powinniśmy więc wyposażyć się w odpowiedni kask. Na szczęście nie jest to trudne, gdyż sklepach – zwłaszcza internetowych – dostępne są rozmaite wersje – dostosowane do konkretnego stylu prowadzenia, warunków atmosferycznych i indywidualnych preferencji. O jakich rzeczach więc warto pamiętać kupując kask motocyklowy? Który model okaże się w danym przypadku najlepszym kupnem?

Z jakich materiałów produkuje się kaski motocyklowe

Kask motocyklowy, żeby zapewnić jak największą ochronę, powinien być wyprodukowany z odpowiednich surowców. Najczęściej stosuje się dziś tworzywa sztuczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie umożliwia wyprodukowanie modeli bardzo wytrzymałych na pęknięcia, skrajne skwary oraz promienie UV. Producenci kasków motocyklowych chętnie stosują również włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one bardziej kosztowne od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, jednak gwarantują wyższy stopień ochrony w przypadku wypadku.

Kask motocyklowy – budowa

Poza surowcem, ważna jest także konstrukcja kasku motocyklowego. Do zwykłej jazdy na asfalcie oraz po mieście całkowicie wystarczy kask w stylu weteran, gdyż jest niezbyt ciężki oraz niewielki. Niestety nie chroni szczęki, wobec czego nie zda egzaminu w czasie jazdy motocrossowej lub na motocyklach wyścigowych. W podobnych przypadkach lepszym pomysłem będzie zakup modelu enduro (jeśli zamierzamy poruszać się z dala od cywilizacji) albo kasku integralnego wyprodukowanego dla miłośników ekstremalnej jazdy po drogach bitumicznych.