Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Motoryzacja Usługi

Kupno samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo dużym ryzykiem jest kupno auta z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo defektów. Niestety nie każdy z nas jest w stanie znaleźć ewentualne nieprawidłowości przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed kupnem warto więc powierzyć specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – ujawnianie usterek i wad

Sprawdzenie aut używanych jest konieczne, aby przekonać się, iż rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego dotychczasowy właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi wykwalifikowany, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. Szczególnie ważne okazuje się to podczas kupna wozu od pośrednika czy też z komisu. Niektóre firmy, by podnieść sprzedaż, mają tendencję do przemilczenia informacji o rozmaitych wadach i mankamentach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – historia pojazdu

Jednakowo znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o ewentualnych stłuczkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Na sprawdzenie auta pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich podlega opłacie, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają też i tę usługę – tym samym nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.