Tablet graficzny – jaki wybrać?

Nauka

Wybór tabletu graficznego nie jest łatwy, dlatego prezentujemy ten obszerny poradnik. Skupiam się w nim na szczegółowym opisie parametrów tabletów. Jeśli interesuje Cię opis bardziej praktyczny, zapraszam Cię do przeczytania innego poradnika: Jaki tablet wybrać do digital paintingu na początek?

Tablety graficzne dla początkujących grafików

Synonimem dobrego tabletu od wielu lat pozostaje niezmiennie japońska marka Wacom, która przez długi czas nie miała konkurencji na rynku. Obecnie ta sytuacja się zmieniła, pojawiło się wiele nowych firm, których tablety mają podobne do Wacoma parametry, natomiast bardzo konkurencyjną cenę. Dlatego przyszli graficy często zadają sobie pytanie: jaki wybrać tablet?

Zajęcia na kursie digital paintingu Zajęcia w naszej pracowni na kursie digital paintingu.

Tablet graficzny – wybór pierwszego tabletu

Jak wybrać pierwszy tablet graficzny? Jeśli jesteś początkującym grafikiem komputerowym bądź ilustratorem i jeszcze nie wiesz, czy to hobby wciągnie Cię na dłużej, to najlepszym wyborem będzie wspomniany wcześniej Wacom model Bamboo, Intuos lub Huion czy Xp-pen. Wydatek taki to około 200 – 400 zł.

Wielu początkujących grafików kupuje też używane Wacomy, które są tańsze niż nowe, a ponieważ jest to niezawodny sprzęt, to właściwie nie ma znaczenia, czy kupimy nowy czy używany (o ile nie jest uszkodzony), jakość pracy będzie podobna. Doradzam ostrożność przy kupowaniu w internecie, lepiej samemu przetestować taki sprzęt, zanim zdecydujemy się wybrać tablet graficzny bez sprawdzenia sprzedawcy.

W podobnym przedziale znajdziemy również tablety graficzne firmy Huion czy Xp-pen, natomiast za tę samą cenę można dostać tablet z większą ilością poziomów nacisku niż niektóre Wacomy.

Tablet graficzny – jaki wybrać poziom nacisku?

Dla firmy Huion 8 tys. poziomów nacisku to w tej chwili standard. Podczas gdy niektóre Cintiqi maja jedynie nieco ponad 2 tys. poziomów nacisku. Model Huion H1060P wykrywa 8192 poziomy nacisku, co jest dużą zaletą przy rysowaniu skomplikowanych grafik, gdzie ważny jest kontur i jakość kreski. Bardzo trudno jest osiągnąć taką jakość kreski na Bamboo czy starszym modelu Intuosa (którego sama jestem posiadaczką) bez programów korygujących tę jakość jak Lazy Nezumi czy innych aplikacji z możliwością ustawienia kontroli przepływu.

Rysowanie na tablecie graficznym Praca na tablecie graficznym bez wyświetlacza wymaga od nas korzystania z ekranu naszego laptopa. Warto wtedy zadbać o to, aby matryca była dobrej jakości.

Tablet graficzny – jaką wybrać wielkość powierzchni rysunkowej?

Trzeba też zastanowić się, czy lubimy rysować na małej, czy dużej powierzchni i pod tym kątem wybrać tablet graficzny. Jeśli wolimy rysować czy malować na mniejszych kartkach, to wspomniany wcześniej Bamboo, Huion albo Intuos czy XP-pen będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak mała powierzchnia rysowania powoduje dyskomfort, to może jednak lepiej zastanowić się nad zakupem tabletu o większej powierzchni. Są to zwykle nieco droższe, cięższe tablety niż wspomniane wcześniej modele i przez to nieco mniej mobilne. Ale jeśli mamy się męczyć na maleńkim Bamboo czy innym modelu, to prawdopodobnie lepiej zainwestować w większy tablet i pracować wygodniej.

Tablet graficzny Wacon Bamboo Wacom Bamboo w naszej pracowni, możecie je wypożyczyć na zajęcia!

Tablety graficzne Xp-pen, Huion oraz Cintiq

Zakup Intuosa w rozmiarze L to już wydatek ponad 2 tys. zł. Więc też cena jest porównywalna z tabletami innych firm, które mają wyświetlacze. Mnie osobiście dużo się lepiej na nich pracuje, niż kiedy muszę osobno patrzeć w monitor i rysować po tablecie. Na przykład Xp-pen czy Huion z wyświetlaczem kupimy już za niecałe 2 tys. zł. XP pen ma bardzo konkurencyjną cenę – około 1400 zł za tablet z monitorem to nie lada gratka.

Dobrze też zastanowić się czy nie będzie nas denerwowało ładowane piórko i czy wolimy wybrać tablet graficzny bezprzewodowy. Niekiedy ilość kabli, które trzeba podpiąć do komputera, po prostu przeszkadza.

Również firma Wacom nieco ostatnio obniżyła ceny i niedużego Cintiqa można kupić za około 2500 zł. W porównaniu z wcześniejszymi cenami jest to całkiem dobry przeskok.

Praca wykonana przy użyciu tabletu graficznego Intuos Pro Praca wykonana przy użyciu tabletu graficznego Intuos Pro.

Hybrydowy sprzęt graficzny (tablet graficzny i laptop w jednym) – jaki wybrać?

Ostatnio na rynku pojawiły alternatywy dla tabletów z wyświetlaczami – hybrydowe modele laptopów (laptop i tablet w jednym) jak Yoga Lenovo czy różne modele Asus bądź Dell z tak zwanymi flip screenami.

Niestety w większości przypadków liczba poziomów nacisku piórek do tych modeli pozostawia wiele do życzenia. Nawet najtańszy tablet graficzny, który można wybrać, da nam lepszą jakość kreski.

Rysik Thinkpad do tabletu Lenovo posiada tylko nieco ponad 2 tys. poziomów nacisku. To dużo mniej niż najtańszy Huion, a cena tego rysika to około 200 zł.

Piórko Asus pen posiada tylko 1024 poziomy nacisku.

Wadą wspomnianych wcześniej tabletów z odwracaną klawiaturą jest też fakt, że klawiatura znajduje się z tyłu monitora. Oznacza to, że podczas rysowania nie możemy korzystać ze skrótów klawiszowych. To bardzo spowalnia pracę w programach graficznych. Jeśli chcemy korzystać z klawiatury podczas rysowania, to znów musimy ustawić naszą hybrydę jak zwykły laptop. Trzeba będzie podeprzeć jakimś przypadkowym sprzętem – np. torebką

Źródło tekstu: https://digitalownia.pl/tablet-graficzny-jaki-wybrac/