Oświetlenie awaryjne zapewni bezpieczeństwo

Ochrona i bezpieczeństwo

Podczas pożaru zazwyczaj awarii ulega sieć elektryczna – a przecież to zwłaszcza wówczas będzie potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja ludzi z budynku potrafi zatem spowodować duże trudności, a zwłaszcza kiedy drogi ewakuacyjne prowadzą pomieszczeniami pozbawionymi okien. Dlatego bardzo istotne jest to, żeby różne budynki użyteczności publicznej posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to poza tym wymagane przez odpowiednie ustawy, zaś jego brak może spowodować trudności z otrzymaniem zezwolenia na użytkowanie budynku. Gdzie dokładnie powinno być zamontowane oświetlenie awaryjne? Jakiego typu produkty zaliczane są w jego zakres?

Typy oświetlenia awaryjnego

Najważniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno stwierdzić, lampy. Pamiętajmy przy tym, iż powinny one być przystosowane do pomieszczenia, w którym się znajdują – oświetlenie awaryjne dla dróg ewakuacyjnych jest trochę inne niż te zakładane w ogólnodostępnych wnętrzach. Przepisy wymagają też użycia specjalnych, świecących piktogramów, informujących o kierunku opuszczenia budynku. Zarówno jedne, jak i drugie powinny posiadać akumulator niezależny od sieci energetycznej.

Oświetlenie awaryjne – w jakich miejscach powinno się znaleźć?

Ustawa nie wymaga, by oświetlenie awaryjne było montowane w zwykłych mieszkaniach. Jego wykorzystanie będzie zaś wymagane we wszelkiego rodzaju budynkach użyteczności publicznych. Musi znaleźć się na przykład w przedsiębiorstwach, urzędach czy placówkach oświatowych. Prawo ponadto wymaga, żeby oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące standardy.