Jak efektywnie pracować zdalnie?

Porady i tutoriale

Jak dotąd praca zdalna stanowiła dodatek do pracy biurowej. Z reguły była po prostu formą benefitu dla pracownika. Aktualnie z powodu nadal trwającej pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Lecz nie wszyscy potrafią poradzić sobie z takim systemem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Jak wobec tego efektywnie wykonywać pracę z domu?

W związku z obecnym stanem epidemiologicznym, sporo przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na systemem home office. Dla części osób, które nie miały przedtem doświadczenia z takim trybem pracy, efektywne zaplanowanie czasu wydaje się nie lada problemem, ponieważ wymusza dostosowanie się do kilku nowych zasad.

Jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu?

Najpierw należy wyznaczyć sobie komfortowe miejsce do pracy. Najlepszą opcją jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Jednakże nie w każdym domu jest to realne. Czasami mamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie stolika lub biurka i to również się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, żeby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Obowiązkowo trzeba też zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania odpowiedniego biurka czy krzesła to warto rozważyć jego kupno z drugiej ręki bądź sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Odpowiednie planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy pracować podobnie, jak w czasie pracy w firmie. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto pamiętać, by w czasie pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Optymalną metodą na skupienie się na pracy jest stosowanie techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą między następnymi czynnościami i zablokowanie powiadomień z portali społecznościowych.

Praca w domu a dress code

Cały dzień spędzony w dresie mimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może negatywnie wpływać na terminowe wykonywanie obowiązków. Codzienny strój może być na tyle komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój ubiór, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy zdarzają się konsultacje przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Kontakt ze współpracownikami

W przypadku systemu pracy na home office znikają tradycje biurowe jak codzienne konwersacje przy kawie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście podczas przerwy obiadowej. Do podtrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności skomunikowania się jednocześnie z szerszą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się zebranie online przez Zoom, Skype lub Google Meet. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z biura też tematów prywatnych. W home office bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.