Co daje żarówka W5W?

Robienie zakupów

Choć niekiedy o tym nie pamiętamy, żarówki samochodowe bezwzględnie powinny być odpowiadać aktualnym normom. Okazuje się to ważne z różnych przyczyn – przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych kierowców. Warto przy tym zauważyć, że zarówno przeznaczona do używania w lampach punktowych czy do doświetlenia tablicy rejestracyjnej żarówka W5W, jak i modele stosowane do oświetlenia drogi, kiedy nie są zgodne z przepisami, potrafią być powodem otrzymania dotkliwego mandatu. O czym zatem powinniśmy pamiętać wybierając żarówki W5W oraz inne egzemplarze stworzone do użytkowania w autach? Jak uniknąć trudności przy kupnie oraz możliwych przykrych pomyłek w czasie użytkowania?

Do czego są przeznaczone żarówki W5W?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, żarówka W5W przeznaczona jest do użytkowania w lampach o mniejszej mocy. Bywa stosowana zwłaszcza w lampach punktowych, do doświetlania numerów rejestracyjnych bądź migaczy. Może także być używana jako źródło światła do lampy kabinowej, a obok samochodowych zastosowań, warto wymienić także lampy na łodziach lub rzadkie modele przeznaczone do użytku w domu. Żarówka W5W charakteryzuje się siłą 5 W, generuje strumień o natężeniu 50 lumenów i zazwyczaj posiada podstawę BA15s.

Żarówka W5W i pozostałe rodzaje

Oczywiście w motoryzacji wykorzystywane są również odmienne typy żarówek. Najczęściej używane są między innymi H1, H2, PS24W czy R5W i kilkadziesiąt rozmaitych typów. Z uwagi na fakt, iż producenci samochodów stosują różne lampy, po przepaleniu się którejś z nich w samochodzie, przed tym jak wybierzemy się na zakupy, powinniśmy sprawdzić, który model założony został w naszym reflektorze. Szczęśliwie nie powinno to być trudne – musimy tylko zdemontować żarówkę i sprawdzić informację. Jeśli na żarówce nie ma zaś oznaczeń, można wziąć ją ze sobą, a doradca z pewnością wybierze odpowiedni model.