Nano impreganty stają się coraz bardziej popularne i mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona materiałów przed rozwojem grzybów, korozji czy wykwitów wapiennych. Jak się je stosuje i czy dobrze się sprawdzają? Jakie rodzaje materiałów chronią?
Nano impregnat – produkty do stali, ubrań i namiotów
Nowoczesna technologia służy człowiekowi i zdecydowanie ułatwia życie. Na rynku dostępne są bowiem preparaty hydrofobowe, które tworzą na różnych materiałach mikroskopową warstwę – powstrzymuje ona rozwój roztoczy, rdzy i odpycha cząsteczki wody. Impregnaty hydrofobowe zawierające cząsteczki srebra znakomicie sprawdzają się w całym domu – można je wykorzystywać zarówno do okien, drzwi, jak i innych powierzchni. Efektywnie zabezpieczają przed nieestetycznymi osadami z wody, dzięki czemu oszczędzamy na detergentach. W sklepach znajdziemy produkty do stali, a także do tkanin, które świetnie służą do zabezpieczania odzieży, skóry, itd. Jakby tego było mało środki te są całkowicie bezpieczne dla powierzchni i ekologiczne.
Nano impregnat – jak odpowiednio oczyścić powierzchnię?
Szkło i tekstylia to nie jedyne materiały – zakres wykorzystania impregnatów jest zdecydowanie szerszy. Nano impreganty zabezpieczają również budynki przed tworzeniem się wykwitów wapiennych – można stosować je zarówno na kostkę brukową, jak i tynk. Co ciekawe preparaty te chronią także produkty drewniane przed tłuszczem i czynnikami atmosferycznymi – np. promieniowaniem UV czy mchami. Nanotechnologia pielęgnuje skórę naturalną, sprawiając, że sofy i inne elementy wyposażenia wnętrz przez długi czas pozostają piękne. Przed zastosowaniem preparatu należy oczyścić powierzchnię oraz w razie potrzeby usunąć z niej tłuste ślady. To sprawi, że nano impregant zadziała efektywniej.