Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Kosztowności Robienie zakupów

Szukasz obrączkek ślubnych Kraków? Odwiedź tę stronę

Dla wielu ślub jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a znakiem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Historia i tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I chociaż uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak przykładowo we Francji, we Włoszech, w Egipcie albo w USA, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki razem, jakkolwiek tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – niegdyś z żelaza, teraz ze złota oraz platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal) symbolizujące niezłomność uczucia. Współcześnie do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę grawerunku. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]