Pluszowe misie

Robienie zakupów

Odkąd zaczęto je produkować, misie przytulanki uzyskały sympatię kupujących, która z czasem się nie zmniejsza. Te miłe i przytulne misie przytulanki mają w sobie taki czar, że rozweselą każdego. Pluszowe misie to zabawki nieprzemijające. Jest to świetna zabawka nie tylko dla najmłodszych. Dorośli chętnie obdarzają się pluszowymi misiami przy okazji walentynek, czy też różnych uroczystości. Misie przytulanki są tak bardzo przez nas uwielbiane, że w okrągłą rocznicę swojego powstania, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada.

Gdzie narodziły się pierwsze pluszowe misie?

Za wynalazcę misiów przytulanek uznawana jest niemiecka inwalidka Margarete Steiff. Początkowo, Margarete szyła pluszowe zwierzątka dla własnych potrzeb. Z pomocą przyszedł jej siostrzeniec, który w 1880 roku otworzył fabrykę produkującą misie przytulanki. Misie pluszowe bardzo szybko podbiły serca kupujących. Inne firmy poszły śladami Steiff’ów. Ciekawostką jest, że niemiecka firma funkcjonuje po dziś dzień, nieustannie wytwarzając pluszowe misie.

Pochodzenie słowa pluszowy miś

Angielskie znaczenie misia przytulanki – Teddy Bear, ma bardzo ciekawą etymologię. Nazwa związana jest z historią byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta. W 1902 roku, chętnie czytana gazeta Magic Star wzbogacona została o dodatek w postaci komiksu, który przedstawiał historię prezydenta spotykającego przestraszonego niedźwiedzia. Przedsiębiorca Morris Michton, zdecydował się wykorzystać tę opowieść przy produkcji misiów przytulanek. Uzyskawszy zgodę Roosevelta, użył zdrobniałego imienia i wyprodukował serię pluszowych misiów pod nazwą Teddy Bear. Nazwa w takim brzmieniu istnieje do dziś.