Skaner kodów kreskowych nie tylko w sklepach

Robienie zakupów

Kody kreskowe zdecydowanie ułatwiły ewidencję towarów oraz sprzedaż. Ich wykorzystanie stało się osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które kiedyś używane były jedynie w sklepach. Obecnie na szczęście są one wykorzystywane także w wypożyczalniach (do notowania udostępnień książek), na magazynach, gdzie usprawniają sterowanie przesyłkami, a od kilku lat nawet w firmach, w których dzięki nim możliwe staje się łatwe wbijanie dokumentów do bazy danych. Jak jednak ze różnych dostępnych u dostawców urządzeń znaleźć skaner kodów kreskowych, który będzie najbardziej odpowiedni? O czym nie zapominać przy jego zakupie? Które funkcje będą najważniejsze?

Komunikacja komputera ze skanerem kodów kreskowych

Najistotniejszą opcją skanera kodów kreskowych będzie z pewnością połączenie z programem. Przed wyborem bezwzględnie powinniśmy więc sprawdzić, czy dany egzemplarz współpracuje z wykorzystywanym przez daną firmę programem – w przeciwnym wypadku konieczna okaże się jego droga wymiana. Na szczęście wiele dostępnych w Polsce skanerów kodów kreskowych działa z popularnymi programami – między innymi PC Marketem czy G.O.L.D-em. W sortowniach i w większych marketach najlepiej sprawdzą się czytniki bezprzewodowe – w podobnych sytuacjach sprawdźmy, czy posiadają one moduł Wi-Fi.

Skaner kodów kreskowych do specjalnych zastosowań

Skaner kodów kreskowych musi być dostosowany do potrzeb firmy, która będzie z niego korzystała. W razie skanerów kodów wykorzystywanych w sklepach oraz w biurach całkowicie wystarczą urządzenia stacjonarne pozbawione zbędnych dodatków. Jeżeli jednak czytniki mają być używane przez kurierów lub na magazynie, warto wybrać przenośny skaner kodów kreskowych. Niekiedy (w fabrykach lub na dworze) niezbędne okażą się również specjalne funkcje – na przykład odporność na działanie wody lub wysokich temperatur.